Vücut Yaşı Hesaplama
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücut Yaşı Hesaplama

Vücut yaşı hesaplama, vücudumuzla ilgili birkaç test ile ortalama yaş olarak hesaplanabilir fakat net bir yaş belirtmez. Siz okuyucular yine de yazacağımız testlerden faydalanabilir ve ortalama yaşınızı hesaplayabilirsiz.

Cilt yaşlandıkça, kolajen ve elastin maddeleri azalır ve elastikiyetini yavaş yavaş kaybeder. Elinizin üzerindeki deriyi çimdikler gibi tutarak çekin ve bir dakika bu şekilde tuttuktan sonra deriyi bıraktığınızda tekrar normal, düz hale gelmesi ne kadar zaman alıyor?
1 - 2 saniye: 30'lu yaşları, 3 - 4 saniye: 40'lı yaşları, 5 - 10 saniye: 50'li yaşları, 11 - 30 saniye: 60'lı yaşları, 31 - 45 saniye: 70'li yaşları, 45 saniyenin üzerinde: 80'li yaşlarda olduğunuzu belirtir.

Vücut yaşı hesaplamada başka bir yöntem ise tepki verme hızı yaşlandıkça azalır. Bunu ölçmek için, yazı yazarken kullandığınız elinizi açık tutu ve bir arkadaşınızdan elinizin üzerinde 45 cm'lik bir cetvel tutmasını isteyin. Cetveli bıraktığı anda ise yakalayın. Tuttuğunuz yer ne kadar hızlı tepki verebildiğinizi göstermektedir.

Cetveli yakaladığınız yer:
14 cm'ye kadarsa: 20'li yaşlar;
15 - 24 cm: 30'lu yaşlar;
25 - 29 cm: 40'lı yaşlar;
30 - 35 cm: 50'li yaşlar;
40 cm ve üzeri: 60'lı yaşlarda olduğunuzu gösterir.

Bir başka test ise 100'den geriye doğru 0'a kadar 7'şer 7'şer sayın. Ne kadar sürede sayabiliyorsunuz? 25 saniyeden uzun sürmesi zihinsel yaşlanmanın ufak bir göstergesidir.
20 saniyeden kısa ise: 40 yaşın altındasınız;
25 saniye ve üstü: 40 - 60 yaşlarındasınız;

Vücut yaşı hesaplamada emin olmak için bir başka test daha yapalım. Bir dakika içinde aklınıza kaç tane meyve veya sebze ismi geliyor? 60 yaşın altındakiler, en az 15 ve daha fazla bulabilir.

Sağ ayağınızı 45 derecelik açı ile eğik halde tutarak sol ayağınızın üzerinde durun, ellerinizi de kalçanızın üzerine koyun ve gözlerinizi kapatın. Dengenizi kaybedip sağ ayağınızı yere koymadan kaç saniye durabileceğinizi ölçün. Bu hareketi birkaç dakika arayla 3 kez tekrarlayıp ve bu şekilde ortalama ne kadar durabildiğinizi hesaplayın.

70 saniye ve daha fazlası: 20'li yaşlar;
60 - 69 saniye: 30'lu yaşları;
50 - 59 saniye: 40'lı yaşları;
40 - 49 saniye: 50'li yaşları;
30 - 39 saniye: 60'lı yaşları;
20 - 29 saniye: 70'li yaşları;
19 saniyeden az ise: 80'li yaşlarda olduğunuzu belirtir.

Gözbebekleri yaşlandıkça küçülür fakat ışık da gözbebeğinin küçülmesine neden olduğu için bu testi normal gün ışığında yapmanızı öneririz.
Gözbebeğinizin çapı 4 mm ise biyolojik yaşınız 30 ve daha azdır; 2 mm ise 60 ve üstü.

Son testte ise aynada göz yuvarlağınıza bakın ve korneanızın çevresinde yay şeklinde bir beyaz çizgi var mı? Beyaz çizginin uzun olması kolesterolünüzün de yüksek olduğunun göstergesi olabilir. 80'li yaşlara geldiğinizde kornea çevresindeki beyazlık tam bir daire şeklini almaktadır.

Vücut Yaşı Hesaplama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Neden Şişer?

Vücut Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdeal Vücut Ölçüleri Nelerdir?

İdeal Vücut Ölçüleri Nelerdir?

Vücut Ateşi Ölçüm Yöntemleri

Vücut Ateşi Ölçüm Yöntemleri

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut Dili Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vücut Dili Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki Elektrik Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki Elektrik Belirtileri ve Tedavisi

Vücut Kemiklerinin Görevleri

Vücut Kemiklerinin Görevleri

İdeal Vücut Ölçüleri

İdeal Vücut Ölçüleri

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücut Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Hareketleri, özellikle erkekler tarafından yapılan ve mezomorf yani halk dilindeki tabiri ile üçgen vücut şekline sahip olmak amacı ile uygulanan çeşit[...]

Erkek Vücut Ölçüleri Nedir?

Erkek Vücut Ölçüleri Nedir?

Erkek vücut ölçüleri: Denildiğinde ilk akla gelen omuzları geniş göbeği baklava dilimli ve boyu 185 190 olan erkek akla geliyor. Fakat her erkek aynı ölçülerde olacak [...]

Vücutta Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta halsizlik, Halsizlik, çoğu zaman yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve kayıtsızlık olarak tarif edilen, fiziksel veya zihinsel ya da her ikisinin birden görüldüğü [...]

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Şişlik; Vücutta normal olan şartlar altında alınan sıvı oranı ile atılan sıvı oranı arasında bir denge söz konusudur. Dolaşım sistemi kalpten aldığı s�[...]

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Vücut Yağ Oranı, Vücut yağı kitlesinin gerek kötü beslenme alışkanlıkları gerekse hareketsizlik ve egzersiz yapmamaktan kaynaklanan nedenlerle artması hem sağlığı [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6