Vücut Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücut Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Vücut, fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistemler bütünüdür. Vücut insan sağlığının maddesel parçasıdır, insan varlığının korunması ve soyun sürekliliği için birbiriyle olumlu bir şekilde çalışan ögelerden oluşmaktadır. İnsan vücudunun birimi hücredir. Hücreler ve hücreler arası maddeler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular, biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluştururlar. Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri de vücudun sistemleri meydana getirir. İnsan vücudundaki temel sistemler: hareket, sinir, solunum, dolaşım ve sindirim sistemleri olarak sıralanabilir. Bu sistemler duygu, hareket ve beslenme gereksinimlerini yerine getirirler. İnsan vücudunun olağan büyüme ve gelişmesi sistemlerin geliştiren ve sistemleri oluşturan her organın görevini yerine getirmesine bağlıdır. Aylarca süren diyet programı sonucunda vücutta oluşan sarkan bölgeler için uygulanacak özel masaj terapileri bu bölgelerin sıklaşmasına yardımcı olur.


Vücudu sıkılaştırmak için 14 öneri

 • Süt ürünleri zayıflamaya yardımcıdır, kalsiyum mineralinin yetersiz alımının vücuttaki yağın depolanmasını tetikleyerek depolanmasına sebep olur. Süt ve süt ürünlerini yetersiz tüketen kişilerin iştahlarını kontrol etmeleri zordur. Günlük 2 bardak süt ve yoğurt tüketilmelidir.
 • Kişisel temizlik ve ev işlerinin yapılması 350 kalori yakımını sağlar.
 • Proteinli yiyeceklerin tüketilmesi sindirim süresine göre diğer besinlerden daha uzundur, termik etki enerji harcamasını artırır.
 • Uyku sürelerine dikkat edilmelidir, günde 5 saatten az uyunması 300 kalori fazla daha yiyecek yenmesine neden olur.
 • Kakao ve çikolata tüketimi insanın ömrünü uzatır, kakao içerisindeki antioksidanlar, kalp hastalıkları riski oranını azaltır. Günde 3-4 tablet bitter çikolatayı kahvelere ekleyerek tüketilmesi sağlık açısından önemlidir.
 • Kan şekeri kontrolü yükseltmesi, kan kolesterol seviyelerini düşürmesi, özellikle kolon kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine karşı yulaf ezmesi içerdiği lifler sayesinde hem zayıflama hem de kilo kontrolü döneminde gerekli bir besindir.
 • Balık, kuruyemiş ve bazı tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitleri düzenli olarak alınması metabolizmayı daha hızlı çalıştırır.
 • Ananas ödem söktürücü ve kabızlığı önleyici özelliğe sahiptir, içerdiği bromalin sayesinde selülitleri etkili bir şekilde yok eder.
 • Günlük beslenme düzeninde yetişkin bir insan enerjisinin %25-30 'nu yağlardan karşılar, yağ tüketimi zeytinyağı, balık yağı ve fındık yağları faydalı yağlardır.
 • Kilo vermek için sadece egzersizler yeterli değildir, beslenme düzenli olduğunda sporla %3'ü yakılır.
 • Koyu renk üzüm yağ yakımı için gereklidir, içeriğindeki resveratrol isimli antioksidanlar kilo almayı kolaylaştıran insülin direncinin oluşumunu riskini azaltarak, egzersiz dayanıklılığını artırır.
 • Beyaz şeker kullanımı yerine bal kullanılabiliriz.
 • Kirli hava insan sağlığını olumsuz etkisi sadece akciğerler açısından değil, gizli şeker hastalığına yol açar ve kaliteli oksijen alımı vücuttaki yağ yakma hızını hızlandırır.
 • Diyet sürecinde mola verilmemelidir, verilen molalar sonucunda verilen kilolar geri alınır.

Vücut Sıkılaştırma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücuttaki İltihap Nasıl Atılır?

Vücuttaki İltihap Nasıl Atılır?

Vücutta Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kırmızı Kabarcıklar Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kırmızı Kabarcıklar Belirtileri ve Tedavisi

İdeal Vücut Ölçüleri Nelerdir?

İdeal Vücut Ölçüleri Nelerdir?

Vücut Sistemleri Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Vücut Sistemleri Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Güncel

Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücuttaki Toksinler Nelerdir?

Vücuttaki Toksinler Nelerdir?

Vücutta Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta beyaz leke, vücutta meydana gelen beyaz lekeler cildin rengini kaybetmesine bağlı olarak meydana gelir. Vücutta oluşan beyaz lekeler birçok nedene bağlı olarak gel[...]

Vücut Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Vücut Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Vücut Ağrılarına Ne İyi Gelir, Günümüzde çoğu insanlar, bel ağrısı, boyun ağrısı ya da baş ağrısı gibi günlük yaşantıyı etkileyen, birçok ağrıyla karş�[...]

Vücut Neden Şişer?

Vücut Neden Şişer?

Vücut Neden Şişer, Vücuda alınan sıvı miktarı ile vücuttan atılan sıvı miktarı arasında normal koşullarda denge söz konusudur. Kan atıkları düzenli olarak sürek[...]

Evde Vücut Geliştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Vücut Geliştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde vücut geliştirme, düzenli olarak ve bilinçli şekilde yapıldığı takdirde sonuç alınabilecek bir spordur. Bunu yapmak için öncelikli olarak kendi vücudunuzu tanım[...]

Vücuttaki Benler Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki Benler Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki benler, günümüzde insanların estetik güzelliğe verdikleri önemin artmasına bağlı olarak çok daha fazla önemsenen durumlardan biridir. Kimi insanlar, vücutla[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6